מצלמות אבטחה מותקנת על התקרה

מצלמות אבטחה

עולם מצלמות אבטחה הינו מגוון ומורכב מאוד. במאמר זה נדון במבנה המצלמות, בסוגים שונים של מצלמות ונסקור מאפיינים שונים אשר קיימים בחלק מהמצלמות.

המצלמה מורכבת מ4 רכיבים עיקריים:

עדשה-(lens): מרכזת את קרני האור המגיעים מהאזור המצולם לתוך המצלמה. האזור המצולם מוקרן ישירות על חיישן התמונה. קיימות גדלים וסוגים שונים של עדשות למצלמות אבטחה המספקות מוקד פוקאלי שונה. הגדלים נעים בין 1.2מ"מ לתמונה הרחבה ביותר. ועד עדשות בגדלים של 180מ"מ ומעלה. המספקות תמונה צרה מאוד אבל מסוגלות לראות למרחק גדול(בין 100מ' ל-500מ'). בנוסף ישנם מצלמות עם עדשה קבועה ללא אפשרות לזום אופטי. וקיימות מצלמות עם עדשה משתנה(Varifocal) מה שמספק למצלמה יכולת זום אופטי.
צמצם-(Iris): רכיב מכאני השולט בכמות האור הנכנס למצלמה. ניתן לכוון את התריס בצורה ידנית. לפתוח על מנת להגדיל את כמות האור הנכנס מבעד לעדשה. או לחלופין לסגור את התריס על מנת להקטין את כמות האור הנכנס. קיימים סוגים שונים של צמצמים למצלמות אבטחה: צמצם ידני, צמצם DD/DC, צמצם VD, וצמצם P-Iris. המספק את השליטה הטובה ביותר ורמת הדיוק הגבוהה ביותר במצלמות אבטחה. חלק מהצמצמים מוטעמים בתוך המצלמה וחלקם דורשים הרכבה ידנית בתוך מארז ייעודי.
חיישן תמונה-(Image sensor): רכיב המתרגם את האור המגיע אליו אל מידע דיגיטלי הנשלח אל מעבד התמונה. חיישן התמונה מגיע ברזולוציות שונות ובגדלים שונים. ככל שהרזולוציה של החיישן גדולה יותר נקבל תמונה עם יותר פרטים. ישנן מספר טכנולוגיות שונות בעולם החיישנים במצלמות אבטחה. אך כיום רוב החיישנים עובדים בטכנולוגיית CMOS. לק זה קובע בעצם את רזולוציית התמונה. רזולוציית המצלמות נעה בין 2MP ל-12MP ואף יותר במצלמות מתקדמות.
מעבד תמונה-( Image processor): רכיב אלקטרוני המקבל מידע דיגיטלי מחיישן התמונה ומייצר ממנו תמונה או מכין אותו לשליחה. מעבד התמונה אחראי על שליחת המידע על גבי ערוץ המידע(כבל רשת/אנלוגי) אל מכשיר ההקלטה.

מעבר לארבעת המרכיבים האלה הקיימים בכל מצלמות אבטחה ניתן למצוא רכיבים נוספים. כמו: פנס IR/אור לבן, מגב לעדשה, מחמם לעדשה, מיקרופון, רמקול ועוד.

סוגים של מצלמות אבטחה:

מצלמות אבטחה מגיעות במספר צורות שונות ונבדלות זו מזו ביכולות ומאפיינים שונים. הסוגים העיקריים הינם:
צינור(Bullet)- מצלמה בצורת גליל מוארך. מתאימה יותר להתקנה חיצונית.
כיפה(Dome)- מצלמה בצורת כיפה. מתאימה להתקנה פנימית.
צריח(Turret)- שילוב של מצלמת כיפה עם עדשה של מצלמת צינור.
PTZ- מצלמה עם יכולת זום אופטי. ובנוסף מסוגלת להסתובב ימינה שמאלה ולמעלה למטה על ידי שליטה ידנית.
ANPR/LPR– מצלמה המסוגלת לנתח ולזהות באופן עצמאי. ואוטומטי מספרי לוחיות רישוי של כלי רכב שונים, בשימוש בעיקר לכניסה ויציאה אוטומטית מחניון.
מצלמה סיכה(Pinhole)- מצלמה עם עדשה קטנה במיוחד שניתן להחביא בתוך קופסא.
פנורמית- מצלמה עם חיישן אחד או יותר המסוגלת לכסות שטח אופקי של בין 180 ל360 מעלות.
עין הדג- מצלמה המסוגלת לספק תמונה רחבה במיוחד. בדרך כלל מגיעה עם עדשה 1.1 או 1.2.
מצלמת Box- מצלמה שבה ניתן לפרק ולהחליף את החלקים האופטיים(עדשה וצמצם). ובכך לשנות את יכולות המצלמה. להקנות לה יכולות שונות בהתאם לחלקים המורכבים. לדוגמא: צילום מהיר במיוחד, צילום למרחקים גדולים ועוד.
טרמית- מצלמה עם יכולת לזהות טמפרטורה ובכך מבחינה באובייקטים בגלל הבדלי הטמפרטורה שלהם ביחס לסביבה.

רשימת מצלמות אבטחה שונות.

טכנולוגית שידור במצלמות אבטחה:

בעולם המצלמות ניתן למצוא 2 שיטות שידור שמחלקות את מצלמות האבטחה ל2 סוגים- אנלוגי ורשת(IP). השימוש בסוג אחד או אחר מחייב שימוש בכבל התואם למצלמה.


אנלוגי:


בעולם מצלמות האבטחה האנלוגיות ניתן למצוא מספר שמות TVI / CVI / AHD / HDCVI והשיטה המיושנת יותר נקראת CVBS. השמות השונים מייצגים פרוטוקולי שידור שונים של אות הוידאו שיוצא מהמצלמה. יש יצרנים של מצלמות שתומכים רק בפרוטוקול אחד ויש כאלה שתומכים בכמה פרוטוקולים.
מלבד שיטת ה-CVBS כל השיטות תומכות בהצגת וידאו בכל הרזולוציות הקיימות במצלמות אבטחה.
במצלמות אנלוגיות התמונה מתקבלת על גבי חיישן התמונה. ואז מועברת אל המעבד ששולח את המידע שהתקבל מהחיישן.ישירות למכשיר ההקלטה(DVR) כאות וידאו (RAW VIDEO DATA). בהתאם לפרוטוקול התקשורת שבשימוש. פעולת הפענוח של המידע ויצירת התמונה מתבצעת בDVR ולא במצלמה.

רשת/IP:

מצלמות IP נחשבות הדור החדש יותר של מצלמות אבטחה. ומאפשרות אופציות יותר מגוונות להשבחת התמונה ומאפייני אנליטיקה שלא ניתן למצוא במצלמות אנלוגיות.
התמונה המתקבלת על גבי החיישן מועברת למעבד התמונה. ושם מתבצעת פעולת הפענוח ויצירת התמונה. לכל מצלמה IP יש כרטיס רשת וכיוצא בזאת כתובת IP ברשת וכמו כן גם למכשיר ההקלטה. המידע הדיגיטלי נשלח מהמצלמות ברשת אל מכשיר ההקלטה(NVR). לעיתים ניתן גם להתקין מצלמות עצמאיות ללא צורך בNVR ולהתחבר אליהן ישירות באמצעות אפליקציה.

כבלים במצלמות אבטחה:

במצלמות אבטחה אנלוגיות נשתמש בכבל RG(Radio Guide) בגדלים 59/58/174.

במצלמות IP קוויות נשתמש בכבל רשת CAT 5/6/7 לצורך העברת המידע וגם לאספקת הזרם בעזרת מתג POE.
ישנן מצלמות IP אלחוטיות שמשדרות על גבי רשת הWIFI.

חשמל במצלמות אבטחה:

מצלמות אנלוגיות צריכות אספקת מתח של 12V שמתקבל על ידי ספק כח רגיל או מזווד.

מצלמות IP צריכות אספקת מתח של 12V שמתקבל על ידי ספק כח רגיל או מזווד. במצלמות IP ניתן לספק מתח באמצעות מתג POE(Power Over Ethernet). שמספק גם מתח על גבי כבל רשת ולחסוך את הצורך בספק כח וכבל נוסף עבור המתח.

מאפיינים במצלמות אבטחה:

עם השנים התפתחו במצלמות אבטחה מספר טכנולוגיות אשר הוטמעו בתוך מעבדי התמונה של המצלמות. חלקן נוגעות לאפשרויות שונות להשבחת ושיפור התמונה חלקן מאפשרות לבטל הפרעות מהסביבה. וטכנולוגיות מסוימות פותחו על מנת לצמצם את כמות המידע(MBPS) הנשלח מהמצלמה בלי לאבד מידע בדרך. נסקור כמה מהמאפיינים הבולטים במצלמות.

מה זה WDR?

WDR(Wide Dynamic Range) הוא מנגנון שנועד לשפר את איכות התמונה באזורים בהם יש הבדל בתאורה בשטח המצולם. אם חלק מהתמונה מואר יותר וחלק יותר חשוך המצלמה תקלוט פחות מידע מהאזור החשוך. עם WDR פועל המצלמה מסוגלת לפצות על כך בעזרת הצמצם. ולהתאים את כמות האור הנכנסת לאזורים שונים בתמונה. על ידי לקיחת מספר תמונות במצבי שונים של הצמצם( פתוח יורת או סגור יותר)ובכך לאזן אזורים חשוכים יותר ולהבהיר אותם.
WDR מגיע בכמה רמות שנמדדות בדציבלים(db). הרמות הן בין 100 ל-130 db.
תכונת הWDR הינה שדרוג שנחשב יקר במצלמות אבטחה. כדי להתמודד עם זה הומצא מנגנון שנקרא DWDR. Digital Wide Dynamic Range שבו מנגנון הפיצוי על אזורים חשוכים נעשה בעזרת תוכנה שמשפרת ומבהירה את התמונה. ולא על ידי לקיחת מספר תמונות בתנאי אור שונים כפי שקורה בWDR אמיתי. DWDR נותן מענה מספק לבעיה המתעוררת כאשר מצלמים אזורים עם תנאי אור שונים אך אינו מספק את אותה איכות כמו WDR אמיתי.

מה זה BLC/HLC?

BLC/HLC הינם מנגנוני פיצוי כאשר יש סינוור של המצלמה על ידי אור שמגיע ממול העדשה. כמו אור השמש או פנסי רכב המסנוורים את המצלמה.
BLC-Back light compensation משמש למקומות בהם יש סינוור שמגיע מאחורי האובייקט המצולם ומפריע לקבל תמונה ברורה. כמו בכניסה ללובי של בניין שהשמש מאירה על דלת הכניסה.
HLC-High Light Compensation משמש כאשר אנחנו מצלמים אזור שבו יש רכבים. ובלילה הפנסים הקדמיים של הרכב כאשר מופנים ישירות למצלמה גורמים לסינוור. מנגנון זה יודע לחסום את האור המגיע מהרכב גם כשהוא בתנועה ולמנוע סינוור.

מה זה IR?

IR מתייחס לראשי תיבות של אינפרא-אדום.
בלילה כאשר אין מספיק אור עבור המצלמה לספק תמונה בצבע המצלמה צריכה עזר תאורה. עזר תאורה זה מגיע בצרת של פנסי LED קטנים שמספקי אור בתחום הIR שאינו נראה לעין האנושית. אבל נקלט על ידי המצלמות ומאיר את האזור המצולם.
צילום עם IR פועל תמיד יספק לנו תמונה בשחור לבן.
בשנים האחרונות ניתן למצוא במצלמות אור לבן במקום פנס IR. מה שמספק תאורה נראית לעין.

מה זה 3DDNR ?

3DDNR הינו שדרוג של 2DDNR המספק שיפור תמונה. על ידי הפחתת "רעשים" דיגיטליים שמתקבלים כאשר מצלמים אזורים חשוכים בלילה בIR.

מה זה דחיסה?

המונח דחיסה ביחס למצלמות אבטחה מתייחס להקטנת זרם המידע היוצא מהמצלמה(MBPS) כדי לחסוך רוחב פס בערוץ התקשורת.
במצלמות IP ניתן למצוא כמה סוגים שונים של דחיסה. הבולטים שבהם הן H264 ו-H265.

לסיכום

עולם מצלמות האבטחה מגוון מאוד מאפשר שימוש ברכיבים ומאפיינים ייחודיים על מנת להתמודד עם סביבות קשות לצילום.
כאשר אנו באים לבחור מצלמה צריך להחליט איזו איכות תמונה נרצה לקבל ולהתאים את הרזולוציה הרצויה של החיישן. בנוסף צריך לקחת בחשבון את תנאי הסביבה והאם יש צורך במצלמה עם מאפיין מיוחד לשיפור התמונה או על מנת להתמודד עם תנאי סביבה בעיתיים.
בבחירת מערכת מצלמות מומלץ מאוד להתייעץ עם בעל מקצוע בתחום על מנת להימנע מלבחור מצלמות שלא יתאימו לצרכים שלכם.
אנו ב Secam מספקים שירותיי ייעוץ והתקנה לכל סוגי המערכות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

0
    0
    סל קניות
    הסל שלך ריקהמשך קניות